SPORT

Cupa Jandarmeriei la minifotbal

Cupa Jandarmeriei la minifotbal – În cadrul activităților dedicate aniversării a 173 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române, Inspectoratul de Jandarmi Județean Bacău și Gruparea de Jandarmi Mobilă Bacău au organizat „Cupa Jandarmeriei la minifotbal”.

La turneu au participat următoarele echipe: Inspectoratul pentru Situații de Urgență a Judeţului Bacău, Baza 95 Aeriană, Batalionul 53 Comando, Batalionul 163 Tancuri, Centrul 115 Comunicații și Tehnologia Informației, Penitenciarul, Poliția Locală și echipele celor două unități de jandarmerie din Bacău.

Competiția sportivă s-a desfășurat pe parcursul a 6 zile, fiecare meci fiind trăit cu intensitate atât de participanți cât și de suporterii de pe margine. Așa cum era de așteptat, fiecare meci a fost tratat cu importanța unei finale de cupă mondială, iar dorința de a învinge a fiecărei echipe, îmbinate cu fair-play-ul, a făcut din această competiție pe de-o parte un spectacol și pe cealaltă parte o întâlnire între prieteni.

Campiona ediției din acest an a „Cupei Jandarmeriei la minifotbal” a fost Baza 95 Aeriană „Aviator Alexandru Șerbănescu” Bacău.
Pe locul 2 s-a clasat Gruparea de Jandarmi Mobilă „Alexandru cel Bun” Bacău, iar pe ultima treaptă a podiumului a urcat Batalionul 53 Comando „Smaranda Brăescu”.

Golgheterul turneului a fost desemnat Căruntu Gabriel, iar cel mai bun portar a fost Sandu Andrei , ambii din echipa învingătoare.

Pentru că unul din scopurile acestei competiții, pe lângă consolidarea bunelor relații dintre instituțiile din județul Băcau, a fost promovarea sportului indiferent de vârstă, au fost premiați, în aplauzele participanților, seniorul turneului, Lungu Daniel din cadrul Poliției Locale Bacău, dar și cel mai tânăr participant, Tilibașa Ionuț – Alexandru, din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Bacău.

Mulțumim pentru sprijinul acordat în organizarea acestei competiții Asociației „Siretul Club” Bacău, administratorului arenei sportive PLAY Bacău și celor doi arbitri profesioniști, Stan Ionuț Sebastian și Gherghel Cătălin.