Dofteana – seminar tehnic Național de HOSHINSUL, HAIDONG-GUMDO, KYOKPA
În perioada 25-26 iunie 2022, în comuna Dofteana s-a desfășurat SEMINARUL TEHNIC DE HOSHINSUL (autoapărare fizică), HAIDONG-GUMDO (mânuirea sabiei) și KYOKPA (tehnici de spargere).
Evenimentul s-a desfășurat la Sala de sport de pe strada Parcului nr.16 și a constat în antrenamente conduse de specialiștii Federației Române de Taekwondo WT și momente demonstrative de autoapărare fizică și de mânuirea sabiei.
Maestrul internațional Constantin Apostol fondator și promotor al acestei discipline de Arte Marțiale, președinte al Federației Române de Taekwondo WT, împreună cu domnul profesor și antrenor Florinel ŞILOCHI, coordonator al secţiunii HOSHINSUL (autoapărare) și cu alţi tehnicieni din cadrul Federației, au exemplificat în manieră practică și făcut expuneri privind importanța aprofundării acestei discipline marțiale.
Un comentariu