ACTUALITATEUltima ORA
FOTO/VIDEO AUTOSTRADA A7 : PROGRES VIZIBIL PE LOTURILE 2 ȘI 3 ÎNTRE BACĂU ȘI PAȘCANI
AUTOSTRADA A7 : PROGRES VIZIBIL PE LOTURILE 2 ȘI 3 ÎNTRE BACĂU ȘI PAȘCANI
Construcția Autostrăzii A7, un proiect esențial pentru infrastructura rutieră a României, continuă să prindă contur pe traseul Bacău – Pașcani. Imaginile recente de pe Loturile 2 și 3, de la intersecția cu DN 2 din zona Săbăoani-Tețcani până la Mogoșești-Siret și nodul de tip Turbion din zona Pașcani-Sodomeni, arată un șantier activ, unde progresul este semnificativ.
Peste 400 de muncitori și 260 de utilaje și autobasculante lucrează neîncetat pentru a transforma acest drum într-o autostradă modernă. Printre activitățile desfășurate se numără:
Exploatarea gropilor pentru împrumut de material,
Umplerea cu pământ și lucrările de terasamente,
Stratificarea cu balast pentru formarea fundației,
Forarea și armarea piloților pentru structuri,
Amenajarea nodurilor rutiere pentru o conectivitate optimă,
Relocarea rețelelor de utilități.
Lotul 2, cu o lungime de 18,99 km, și Lotul 3, cu 28,09 km, sunt coordonate de o asociere puternică: S.C. SPEDITION UMB S.R.L. – S.C. SA&PE CONSTRUCT S.R.L. – S.C. TEHNOSTRADE S.R.L., care își asumă responsabilitatea executării lucrărilor într-un termen de 30 de luni, cu o finanțare generos asigurată din fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Lungimea este de 18.99 km la lotul 2, iar la Lotul 3 este de 28.09 km, contractul fiind semnat 15.02.2023, durata de execuție este de 30 luni.
Acest proiect nu doar că va îmbunătăți conectivitatea regiunii, dar va contribui semnificativ la dezvoltarea economică și va facilita transportul mai rapid între estul și vestul țării. Pe măsură ce lucrările avansează, Autostrada A7 devine un simbol al progresului în infrastructura rutieră din România, un proiect de mare amploare, susținut cu resurse europene și cu implicarea unui antreprenor de încredere.
Sursa foto/video DRDP Iasi